Atsinaujinanti energija yra mūsų ateitis. Specialistai neabejoja, kad dėl itin didelio naftos naudojimo, klimato atšilimo ir augančio gyventojų skaičiaus alternatyvi energetika taps kasdienybės dalimi. Europos šalys, siekdamos užtikrinti efektyvesnius atsinaujinančius energijos šaltinius, vis daugiau investuoja į inovacijas, plečia technologines galimybes ir ieško ne tik pramonei, bet ir namų aplinkai tinkančių sprendimų. Nenuostabu, kad atsinaujinantys energijos šaltiniai tampa aktualūs ir Lietuvos gyventojams. Ir ne tik kaip būdas užsidirbti, bet ir kaip galimybė šias technologijas pasitelkti kasdienėje buityje. Vėjo malūnai ir saulės elektrinių parkai Lietuvoje tampa gana įprastu vaizdu, tuo pačiu sparčiai auga ir poreikis saulės moduliai, taip pat biokurą naudojantiems židiniams ar energiją tausojantiems šilumos siurbliams.
Pagrindiniai atsinaujinančios energijos šaltiniai
Atsinaujinanti energija – tai energija, gaunama iš natūralių ir aplinkai nekenksmingų šaltinių. Paprastai išskiriamos 5 pagrindinės alternatyvios energetikos kryptys:
• SAULĖS ENERGIJA. Tai pats galingiausias atsinaujinančios energijos šaltinis. Modernūs saulės moduliai sugeria šviesą, kuri yra paverčiama elektros energija.
• VĖJO ENERGIJA. Tai energija, kuri Lietuvoje buvo naudojama jau daugelį metų grūdams malti ir vandeniui pumpuoti vėjo malūnuose. Šiandien vėjo energija kaupiama jėgainėse ir daugiausia naudojama elektros energijos gamybai. Kitaip sakant, moderniomis vėjo turbinomis oro masių judėjimo energija yra paverčiama elektra.
• HIDROENERGIJA. Tai vandens tėkmės energija. Naudojant hidroturbinas, vandens energija yra paverčiama elektra.
• BIOENERGIJA. Moderniose jėgainėse vykstantys biocheminiai procesai išsiskiriančią energiją paverčia elektra ir šiluma. Bioenergija dar vadinama biomasės energija, kadangi ji naudoja augalinę masę, žemės ūkio ir komunalines atliekas, t. y. didžiąją energijos dalį sudaro šiluma, kuri yra gaunama deginant medieną, durpes, šiaudus ir kitas degias atliekas. Biomasė yra gana švarus ir ekologiškas kuras.
• GEOTERMINĖ ENERGIJA. Tai natūrali žemės gelmių šiluma, kurią galima pritaikyti šilumos tiekimui ir elektros gamybai.
Šiandien, neabejojant alternatyvios energetikos nauda, ji vis dar išlieka rimtu diskusijų objektu. UAB „Vilpra“ generalinis direktorius Martynas Vėgėlė pastebi, kad, deja, neretai kalbama apie tai, jog Lietuva yra kraštas, kuris nėra nei labai saulėtas, nei labai vėjuotas, o ir alternatyviosios vėjo ar saulės jėgainės kainuoja didelius pinigus. „Nors skeptikų pasitaiko visur ir visada, džiugu tai, kad praktika rodo, jog lietuviai vis aktyviau investuoja į alternatyvios energetikos sprendimus, galvodami apie ilgalaikes perspektyvas ir galimybę prisidėti prie švaresnio rytojaus“.
Alternatyvios energetikos panaudojimo galimybės namuose
Saulės energijos panaudojimas elektros gamybai. Ieškant alternatyvios energijos panaudojimo namuose galimybių, bene daugiausiai dėmesio skiriama saulės energijai. Ant stogų montuojamos saulės elektrinės tampa vis populiaresniu sprendimu visoje šalyje. Tai inovatyviomis technologijomis pagrįsta sistema, kuri saulės energiją paverčia elektros energija buitiniam naudojimui. Šiuolaikinės sistemos prisitaiko prie individualių elektros energijos poreikių, todėl ant stogo montuojami saulės moduliai gali tiek dalinai, tiek visiškai aprūpinti namus reikalinga elektros energija. Šią sistemą sudaro fotovoltinės panelės, įtampos keitiklis, tvirtinimo elementai ir jungtys. Naudojant saulės energiją, galima atsisakyti arba gerokai sumažinti vis brangstančios elektros tinklų energijos, prisidėti prie aplinkosaugos idėjų ir padidinti namo vertę rinkoje. Be to, siekiant skatinti visuomenę naudotis alternatyvios energetikos sprendimais, saulės elektrinių įrengimą remia Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), o tai leidžia kalbėti apie kur kas greitesnę investicinę grąžą.
Nors neretai kalbama apie tai, kad saulės elektrinės įrengimas yra itin brangus sprendimas, „Vilpros“ ekspertai teigia, kad, priklausomai nuo elektrinės galingumo, taupyti galima pradėti jau nuo pirmojo mėnesio. Pvz., jei namuose naudojamas šilumos siurblys, vidutiniškai tokiam namų ūkiui reikės 9–10 kW galios elektrinės. Pasinaudojus APVA suteikiama parama ir INBANK lizingo pasiūlymu, saulės elektrinės įrengimui jokių papildomų investicijų neprireiks.
Alternatyvios energetikos sprendimai namų šildymui ir karšto vandens ruošimui. Nuo seno namų šildymui buvo naudojamos malkos – tai šimtmečius skaičiuojanti alternatyvios energetikos praktika. Vis dėlto, nors malkos, medžio granulės ar briketai gali puikiai sušildyti patalpas, šiandien tai nėra pats patogiausias pasirinkimas (labiausiai dėl varginančio atsargų kaupimo ir nuolatinės katilų priežiūros), todėl vis dažniau įrengiami inovatyvūs šilumos siurbliai, kurių populiariausi – šilumos siurbliai oras-vanduo, naudojami grindiniam ar radiatoriniam šildymui. Šie siurbliai nereikalauja nei didelių investicijų, nei intensyvios priežiūros, o lyginant su kietojo kuro katilais, šilumos siurbliai oras-vanduo leidžia sutaupyti iki 20 % šildymo išlaidų. Moderni įranga lengvai integruojama į jau esamą įprastinę šildymo ir karšto vandens ruošimo sistemą. Šie siurbliai veikia esant net ir dideliems temperatūrų svyravimams, nepriklausomai nuo metų laiko. Priešingai nei kietojo kuro katilai, dirbdama įranga neišskiria CO2, dulkių ar pelenų, nekelia triukšmo. Be to, oras-vanduo šilumos siurbliai gali būti naudojami ne tik pastatų šildymui, bet ir vėsinimui.
Šiandien nuosavo namo šildymui vis dažniau pasirenkamas ir geoterminis šildymas. Tai yra vienas iš moderniausių ir pigiausių būsto apšildymo būdų. Šiuo atveju išgautas šilumos kiekis yra maždaug 5 kartus didesnis už sunaudojamą energiją. Vis dėlto, nors geoterminiai šilumos siurbliai užtikrina pigesnę eksploataciją, jiems būtinas gręžinys, kas tam tikrose situacijose gali sukelti nepatogumų. Tuo tarpu, montuojant šilumos siurblius oras-vanduo, nereikalingi nei žemės darbai, nei kuro saugykla ar kaminas. Siekiant priimti racionaliai pagrįstą sprendimą, reikėtų pasitarti su specialistais, galinčiais įvertinti Jūsų poreikius, geoterminio šildymo ar šilumos siurblio montavimo galimybes, žemės būklę ir konkretaus statinio šiluminius rodiklius.
Bioenergija namų jaukumui kurti. Židiniai yra vienas populiariausių interjero elementų, kuriantis ypatingą atmosferą ir nuotaiką. Tiesa, tradicinių židinių įrengimas ir priežiūra reikalauja papildomo dėmesio, kas tam tikrose situacijose gali sukelti nepatogumų, todėl vis dažniau kalbama apie modernius biožidinius, kurie, vos pasirodę rinkoje, savo vietą atrado tiek klasikinio, tiek modernaus dizaino interjere. Biožidiniai gali būti montuojami bet kurioje Jums patogioje vietoje, jų naudojimui nereikalingas kaminas, nes užtenka įprasto patalpų vėdinimo. Šie židiniai naudoja ekologišką, iš natūralių produktų biomasės pagamintą, žmogaus sveikatai nepavojingą kurą – bioetanolį. Kadangi kurui naudojamas organinės kilmės produktas, patalpose nesikaupia nei dūmai, nei kvapai, nereikia valyti suodžių.
Turite klausimų? Susisiekite!
Viena didžiausių Lietuvoje šildymo sistemų prekybos ir įrengimo įmonių „Vilpra“ nuolatos atnaujina savo prekių asortimentą ir ieško pažangių alternatyvios energetikos sprendimų, kuriuos būtų galima pritaikyti nuosavuose namuose ir daugiabučiuose. Įmonė džiaugiasi, kad vis didesnei daliai šalies gyventojų rūpi inovatyvūs energijos taupymo sprendimai. Pvz., atnaujinus šildymo sistemą galima sutaupyti gana daug šilumos energijai skirtų išlaidų ir tuo pačiu prisidėti prie aplinkosaugos idėjų. Mūsų ilgametę patirtį sukaupę specialistai yra pasiruošę atsakyti į visus Jūsų klausimus ir suteikti išsamias konsultacijas dėl alternatyvios energetikos pritaikymo galimybių Jūsų namuose, įrangos pasirinkimo, įrengimo, eksploatacijos ir priežiūros darbų. Kviečiame apsilankyti viename iš „Vilpros“ salonų, susisiekti su mumis el. paštu arba telefonu.