Turbūt esate girdėję: kam reikalingos vėdinimo sistemos – juk galime plačiai praverti langus ir džiaugtis grynu oru, kaip darė mūsų tėvai ar seneliai? Vis dėlto, „Vilpros“ ekspertai atkreipia dėmesį, kad laikai gerokai pasikeitė, ir reikalavimai, keliami namams, – taip pat. Aukšto energinio efektyvumo klasės namai yra itin sandarūs, todėl negali užtikrinti natūralios oro cirkuliacijos. Kada tik panorėjus praverti langus taip pat nepavyks, ypač žiemos metu. Be to, kartu su atvertais langais į namą patenka ir įvairūs nešvarumui bei dulkės, o nevedinamose patalpose kaupiasi dulkių erkutės ir pelėsis, neretai pradeda varginti galvos skausmai, gali atsirasti ir kvėpavimo takų sutrikimų. Naujos statybos namuose oro apykaita yra minimali, todėl tikėtis gero mikroklimato be mechaninės vėdinimo sistemos tikrai neverta.
Kam reikalingas vėdinimas?
Vėdinimas, visų pirma, užtikrina tinkamą oro cirkuliaciją patalpoje. Esant nuolatinei oro kaitai, sukuriamas tinkamas mikroklimatas, kuris gerina savijautą, suteikia energijos ir darbingumo. Jei oro apykaita nevyksta, didėja CO2 koncentracija, patalpoje juntamas tvankumas, oras tampa slogus, prastėja žmogaus savijauta, mažėja darbingumas. Kad patalpoje būtų užtikrintas tinkamas mikroklimatas ir drėgmės lygis, svarbu žinoti, kad didžiausią vaidmenį atlieka ne vandens garų kiekis ore, o santykinis oro drėgnumas (%), t. y., kuo aukštesnė oro temperatūra, tuo daugiau drėgmės oras gali sukaupti (ir atvirkščiai). Skaičiuojama, kad siekiant pasirūpinti žmogaus sveikata ir apsaugoti statinio konstrukcijas, patalpų santykinis oro drėgnumas turėtų siekti 30–55 %. Esant tinkamam vėdinimui, perteklinei drėgmei neleidžiama kondensuotis ant sienų ir langų, todėl patalpos apsaugomos nuo pelėsio. Prastai vėdinamose patalpose kaupiasi nemalonūs kvapai ir teršalai. Jei oras yra nevalomas, kartu su pravertais langais į namus patenka ir dulkės, bakterijos, nešvarumai. Laikui bėgant gali pradėti kamuoti nuolatiniai galvos skausmai, galvos svaigimas, atsirasti arba paaštrėti įvairūs kvėpavimo takų sutrikimai, išsivystyti alergijos ar astma.
Vėdinimo rūšys
Padidinti oro apykaitą patalpose galima dviem būdais: praveriant langus ir įrengiant vėdinimo sistemas. Kitaip sakant, yra dvi pagrindinės vėdinimo rūšys: natūralus ir mechaninis vėdinimas.
NATŪRALUS VĖDINIMAS. Natūralus vėdinimas yra paprasčiausias vėdinimo sprendimas, kuomet oras į patalpas patenka atidarius langus arba per įvairius statinio konstrukcijose esančius tarpus, orlaides ir varstomas duris. Patalpoje esantis oras yra šalinamas natūralios traukos principu vertikaliais traukos kanalais / ortakiais (paprastai jie įrengiami virtuvėje, vonios kambaryje, tualete). Kadangi sušilęs oras kyla į viršų, jis pasiekia kanalus ir tokiu būdu yra pašalinamas iš patalpų. Šis vėdinimo būdas nieko nekainuoja, tačiau turi daug trūkumų. Vienas didžiausių – šilumos praradimas, kadangi per atvirus langus netenkama ir šilumos. Be to, atvėrus langus gali susidaryti sveikatai pavojingas skersvėjis, o iš lauko į patalpas patenka ir išmetamųjų dujų detalės, vabzdžiai, žiedadulkės, mikroorganizmai, kadangi oras yra nevalomas ir nefiltruojamas. Natūralus vėdinimas neleidžia kontroliuoti į patalpą patenkančio oro kiekio. Žiemos metu į vidų patenka šaltas oras, kuris greit atšaldo kambarius, o vasaros metu, kai patalpos ir lauko temperatūros skirtumai yra minimalūs, oras praktiškai nebejuda. Nors natūralus vėdinimas yra pigus ir paprastas sprendimas, jis neišvengiamai susijęs su energijos nuostoliais ir išaugusia šildymo kaina.
MECHANINIS VĖDINIMAS. Mechaninio vėdinimo metu oras yra tiekiamas ir šalinamas iš patalpų priverstinai, naudojant šiuolaikines oro tiekimo sistemas, kurios ne tik tiekia šviežią orą iš lauko, bet ir jį filtruoja ir, pagal poreikį, orą sušildo (arba atšaldo) iki pageidaujamos temperatūros. Efektyvus vėdinimas užtikrinamas nepriklausomai nuo metų laiko ir oro sąlygų, tuo pačiu išvengiama ir kiemo triukšmo. Be to, mechaninis vėdinimas leidžia greitai ir lengvai pašalinti nemalonius vonios ar virtuvės kvapus. Vienas praktiškiausių sprendimų – šilumą taupančios centralizuotos vėdinimo sistemos. Naudojant šią sistemą, lauke esantis oras į patalpą patenka per ortakius, visų pirma pereidamas per šilumokaitį, kuriame yra sušildomas ir nukreipiamas į statinio vidų. Kadangi šilumokaitis orą šildo, naudodamas iš namo šalinamą šilto oro energiją, papildoma elektros energija nereikalinga. Šiltuoju metų laiku sistema veikia atvirkščiai, t. y. pageidaujamas mikroklimatas patalpoje sukuriamas vėsinant iš lauko patenkantį orą. Skaičiuojama, kad šiuolaikinės vėdinimo sistemos, priklausomai nuo rekuperatoriaus modelio ir tipo, šiluminės energijos išlaidas gali sumažinti nuo 50 iki 95 proc. – kuo didesnis rekuperatoriaus efektyvumas, tuo daugiau sutaupoma. UAB „Vilpros“ generalinis direktorius Martynas Vėgėlė teigia, kad vertinant mechaninio vėdinimo privalumus pirkėjams labai svarbi ir oro valymo kokybė. Rekuperacinės sistemos turi specialius filtrus, kurie saugo nuo įvairių dulkių ir nešvarumų. „Tai ypač svarbu tuomet, jei gyvenate netoli judrių gatvių ar didmiestyje. Iš lauko į namus gali patekti išmetamųjų dujų ir įvairių mikroorganizmų, todėl labai svarbu valyti patalpoje esantį orą. Vėdinimo sistemos užtikrina, kad užterštas oras nesusimaišytų su iš lauko paimamu šviežiu oru“.
Kada verta įsirengti mechaninį vėdinimą ir kada tai nėra būtina?
Nesukūrus tinkamo mikroklimato namuose, t. y. neužtikrinus nuolatinės oro cirkuliacijos ir šviežio oro tiekimo, negalėsime gerai išsimiegoti, jausime nuolatinį energijos trūkumą, nuovargį, gali atsirasti sveikatos problemų, be to, lengvai nepašalinsime susikaupusios perteklinės drėgmės ir neatsikratysime nemalonių kvapų. Aišku, jei kalbėtume apie sodo namelį, kuriame būname gana retai, profesionali vėdinimo sistema gal ir nebus reikalinga, tačiau net ir vasarnamyje, kuriame leidžiame laiką su draugais, vėdinimo sistema padės sukurti pageidaujamą komfortą. Juo labiau, mechaninis vėdinimas yra reikalingas nuosavame name, kuriame būname nuolatos. Tai itin svarbu miesto gyventojams, kadangi kuo didesnis miestas, tuo didesnė oro tarša jame. Rekuperatoriai su oro filtrais padeda išvalyti į patalpas patenkantį orą ir taip rūpinasi mūsų sveikata.
Techninės rekomendacijos mechaninio vėdinimo sistemai
Mechaninės vėdinimo sistemos su rekuperatoriumi gali būti įvairaus galingumo ir skirtingų modifikacijų. Rekomenduojame apie vėdinimo sistemą pagalvoti dar statinio įrengimo pradžioje, kadangi vėliau gali kilti problemų, kurias spręsti bus ne tik sunkiau, bet ir brangiau, pvz., gali paaiškėti, kad pritrūko lubų aukščio, todėl neįmanoma paslėpti vamzdynų. Be to, priklausomai nuo statinio klasės, priklausys ir vėdinimo sistemos pasirinkimas, jai keliami efektyvumo reikalavimai ir sistemos triukšmo lygis. Skaičiuojama, kad vienam žmogui į gyvenamosios paskirties patalpą tiekiamo šviežio oro kiekis turėtų siekti bent 15 m³/h, o siekiant užtikrinti komfortišką mikroklimatą – 30 m³/h. Tačiau, jei pastatas yra visuomeninės paskirties, šis oro kiekis gali būti ir kur kas didesnis. Be to, kadangi vėdinimo sistema dirba nuolatos, rekomenduojama rinktis tokią, kurios triukšmo lygis dienos metu neviršytų 40 dB(A), naktį – 30 dB(A). Ilgametė „Vilpros“ patirtis leidžia atsakyti į visus klientų klausimus ir padėti priimti tinkamiausią sprendimą individualioje situacijoje. Mūsų asortimente rasite aukštais eksploataciniais rodikliais pasižyminčią žinomų gamintojų įrangą, o mūsų sukauptos žinios padės įgyvendinti net ir pačius sudėtingiausius vėdinimo sprendimus. Kviečiame konsultuotis – pasiūlysime profesionalią įrangą ir patarsime visais jos montavimo, įrengimo bei priežiūros klausimais.