Tvankiomis vasaros dienomis, kai atviri langai į namus įleidžia tik dar daugiau perteklinės šilumos, kondicionieriai yra tikras išsigelbėjimas. Šiuolaikiniai vėsinimo įrenginiai jau nėra tik šiltojo sezono prekė. Jie naudingi ir tada, kai orai atvėsta, nes gali būti namų šilumos šaltiniu.
Brolis visus metus
Mūsų tautosakoje yra tokia mįslė: žiemą – brolis, vasarą – molis, kas? Tai krosnis, be kurios žiemą būtų pražūtis, bet vasarą ji tampa moliniu gremėzdu. Šiais laikais naudojama šildymo sistema oras-oras yra brolis visus metus. Žiemą šildęs namus šilumos siurblys vasarą puikiausiai tarnauja kaip vėsinimo įrenginys.
"Visi šiuolaikiniai kondicionieriai pritaikyti tiek šildyti, tiek vėsinti namus. Tik reikia įvertinti, ar vėsiuoju periodu jis bus pagrindinis šilumos šaltinis, ar pagalbinis", – teigia Namų idėjų centre NIC įsikūrusios įmonės "Vilpra" prekių grupės vadovas Emilis Stankevičius.
Sistema oras-oras, palyginti su oras-vanduo, yra pigesnė dėl mažesnių įrengimo sąnaudų, todėl nemažai žmonių renkasi pirmąjį variantą. Ši sistema patraukli tuo, kad ją galima derinti su jau esamais kitokiais šilumos šaltiniais. Šį variantą dažniau renkasi tie, kuriems svarbiau karštomis dienomis turėti gaivias patalpas.
Pagal poreikius
Kondicionierių įvairovė – didelė, tad rinktis reikia atsakingai, kad investicija duotų didžiausią naudą ir atitiktų individualius poreikius.
Paprastai kondicionieriai grupuojami pagal nominalią galią. Ji taikoma tiek vėsinti, tiek šildyti. Gamintojai siūlo nuo 2,5 iki 7 kW nominalios galios įrenginius. 10 kv. m ploto patalpai atvėsinti arba sušildyti reikia 1 kW. Atsižvelgiama į tai, koks kambarių aukštis, langų dydis, kur yra virtuvė, kiek dažnai naudojama orkaitė, kuri kaitina orą, ir pan.
Ketinantiems kondicionierių naudoti žiemą kaip pagrindinį šildymo šaltinį patartina rinktis modelius, kurie efektyviai sušildo patalpas, kai lauke 30 laipsnių šalčio. Kiti modeliai šiluma aprūpina, kai už lango iki 15 laipsnių šalčio, taigi po šiltojo sezono irgi tam tikrą laiką gali būti pagalbine šildymo priemone.
Išmaniosios programos
Prieš daugiau kaip dešimtmetį kondicionieriai veikė paprastu "įjungimo-išjungimo" režimu, kai kompresorius veikia arba neveikia, o dabartiniai gali moduliuoti savo galią. Tokiu būdu taupoma energija ir palaikoma stabilesnė temperatūra.
Šiais laikais visi kondicionieriai turi kintančius režimus. Jeigu nustatėte tokį, kad patalpa neatvėstų žemiau pageidaujamos temperatūros, prietaisas pats išsijungs, kai to reikės, ir vėl pradės veikti pradėjus patalpai šilti. Tokiu būdu automatiškai užtikrinama stabili temperatūra. Dėl to kondicionieriai praverčia ir šaltuoju metų laiku ten, kur negyvenama nuolat, bet būtina palaikyti minimalią teigiamą temperatūrą.
Minimalios šilumos palaikymo funkcija "+8" yra kompanijos "Gree" kondicionieriuose. Ši funkcija naudinga ir išvykus iš namų ilgesniam laikui. "Gree" kondicionieriai dar turi funkciją "I feel". Ji vėsina arba šildo tą erdvę, kur padėsite valdymo pultelį. Tai naudinga, jei neketinate vėsinti ar šildyti visos patalpos, o norite komforto tik numatytoje patalpos vietoje. "Toshiba" kondicionieriai išsiskiria unikalia židinio funkcija – gali būti lokalus šilumos šaltinis, kuris teikia namams jaukumo vėsiomis dienomis.
Visi šiuolaikiniai kondicionieriai turi "Wi-Fi" funkciją, todėl gali būti valdomi telefonu iš bet kurios pasaulio vietos. Tarkim, galima nurodyti kondicionieriui nustatyti norimą temperatūrą prieš grįžtant į namus, kai iki tol jis buvo budėjimo režimo. Savo telefone galite matyti, ar prietaisas veikia be sutrikimų, stebėti kitus rodiklius.
Gaminių įvairovė
Dažniausiai pirkėjai renkasi kabinamus ant sienos kondicionierius. Išorinė jo dalis taip pat kabinama ant fasado arba pastatomi ant aukštų kojelių šalia sienos. Komercinėse patalpose neretai renkamasi kasetinius, montuojamus į lubas, kanalinius kondicionierius.
Kai kurie žmonės kanalinius kondicionierius montuoja ir privačiuose namuose, tada patalpose nesimato jokių prietaisų, bet vėdinimas arba šildymas būna visuose kambariuose. Tačiau dėl daug didesnių investicijų privačiuose būstuose tokios sistemos nedažnos.
Mobilieji kondicionieriai patogūs tuo, kad nereikia montuoti, bet užima daugiau vietos, o efektyvumas mažesnis, nes reikia išvesti pro langą žarną, o tada į vėsinamą patalpą vėl patenka šiltas oras.
Populiarūs kondicionieriai su "multi-split" sistema. Ji gali būti pritaikoma daugeliui įprastų pakabinamų įrenginių. Tokiu atveju viena išorinė dalis gali tiekti atvėsintą arba pašildytą orą į du ar daugiau vidinių dalių. Tokia sistema patogi tuo, kad fasadas neapkraunamas keliomis išorinėmis dalimis.
Tiesa, būna situacijų, kai šiaurinėje namo pusėje esantis žmogus nori gauti šilumos, o pietinėje, kai šviečianti pro langus saulė prikaitina kambarį, atvirkščiai – vėsumos. Su viena išorine dalimi dviejų funkcijų naudoti neįmanoma, tokiu atveju geriau montuoti dvi išorines dalis.
Reikalinga priežiūra
Vienas didžiausių oras-oras šilumos siurblių pranašumų yra tai, kad pastate nereikia įrengti atskiros šildymo sistemos – radiatorių ar šilto oro tiekimo kanalų, nereikia jokių griovimo darbų. Tereikia išgręžti nedideles skyles sienoje vidinėms ir išorinėms dalims sujungti. Šiuos darbus reikia patikėti savo srities profesionalams, kad prietaisai funkcionuotų nepriekaištingai. Įsigijus kondicionierių, reikia atlikti profilaktinius darbus: išvalyti susikaupusias apnašas nuo filtrų, kitas dalis, dezinfekuoti kondensato latakus. Geriausia tai daryti pavasarį ir rudenį. Tinkamai prižiūrimi kondicionieriai tarnauja ilgai ir teikia dvejopą – vėsinimo ir šildymo – naudą. Juo labiau kad šiuolaikiniai gaminiai yra taupūs, tylūs, džiugina įvairiais vėsinimo ar šildymo režimais.